Jump to content

Ne higyj a depressziónak

2018. 08. 06. 23:03

Deborah Serani pszichológus a depresszióra szakosodott saját maga miatt, ugyanis neki is meg kellett küzdenie ezzel a betegséggel. Érdemes hallgatni a tanácsaira.

depresszió nem azt jelenti, hogy néha rossz kedved van, hanem egy betegség, ami átveszi az ember felett a hatalmat testileg és lelkileg. Serani gyerekkorában lett depressziós, a saját elmondása szerint alig menekült meg az öngyilkos gondolatok elől. Szerencsésnek tartja magát, mert megfelelő kezelést kapott a betegségére, majd a hatására pszichológus vált belőle, hogy segítsen a hozzá hasonló embereken.

Serani szerint az első lépés, hogy a depressziós ember felismerje, milyen hazugságokat súg a betegsége, ezért összeszedte a legjellemzőbbeket, és azt tanácsolja, hogy tudatosan figyeljük meg a gondolatainkat, és ha hazugságon kapjuk, csendesítsük el az elménket.

1. „Nem próbálod eléggé.”

A depresszió azt mondja neked, hogy gyenge és lusta vagy. Azt akarja elhitetni veled, hogy nem vagy beteg, és ha jobban próbálkoznál, össze tudnád szedni magad. Az igazság azonban az, hogy a depresszió igenis egy igazi, létező betegség, ami az érzelmi, szociális és fizikai egészségedet támadja. Olyan, mint a rák, cukorbetegség vagy szívbetegség, amiből nem tudod magad akaraterővel kigyógyítani.

2. „Számodra nincs segítség.”

Amikor depressziós vagy, haszontalannak és értéktelennek érzed magad, akit nem lehet szeretni. Azt hiszed, senki sem akar a te problémáiddal foglalkozni, mert nem érdemled meg, hogy szeressenek, törődjenek veled, vagy figyeljenek rád mások. Muszáj átállítani a gondolkodásodat pozitívabbra, ha le szeretnéd győzni a depressziót, ehhez remek segítség a terápia, mert valóságosabb képet kaphatsz saját magadról.

3. „Semmi sem számít.”

A depresszió elhiteti veled, hogy az emberek és tárgyak teljesen értéktelenek, és közben apátiába taszít. Egyre kevésbé kapcsolódsz be a körülötted zajló életbe, míg a végén a nagy ürességben találod magad. Már nem érdekel semmi és senki.

Úgy alakítja ki a betegséged ezt a magatehetetlen állapotot, hogy elhiteti veled, hogy nem tudod irányítani az életedet. Elveszi a céljaidat, amivel teljesen legyengít.

4. „Egyedül sokkal jobb”

A depresszió elszakít az emberektől, azt súgja a füledbe, hogy egyedül nagyobb biztonságban vagy. Pedig ha elvágod magad a téged támogató barátoktól, családtagoktól, az csak ront a helyzeten. Sokkal többet segít, ha rákényszeríted magadat, hogy találkozz másokkal, és hagyod, hogy segítsenek.

5. „Nincs remény.”

A reménytelenség gyilkos érzés, amit a negatív gondolatok generálnak, és akár öngyilkossághoz is vezethet. Ezért olyan fontos, hogy kérj segítséget szakembertől, még akkor is, ha úgy gondolod, nincs értelme, hiszen nincs remény számodra. A reménytelenség végzetes lehet, mindenképpen tegyél ellene.

(Forrás: nlcafe.hu / fotó: pixabay.com)