Jump to content

Min múlik a szerencse?

2017. 07. 26. 07:07

A szerencse természetéről folytatott tanulmány feltárta, hogy az emberek nagymértékben befolyásolják a saját jó vagy rossz szerencséjüket. Buddha azonban arra tanította a követőit, hogy ne higgyenek a szerencsében, hiszen minden történésnek oka van, akár anyagi vagy spirituális dologról van szó, és nem történik szerencse, véletlen vagy sorsszerűség miatt. 

A szerencse meghatározása filozófiai, vallási, misztikus és érzelmi összefüggések szerint változik; a  Webster szótár szerint, a szerencse „egy értelmetlen, kiszámíthatatlan, irányíthatatlan erő, ami az események kedvező vagy kedvezőtlen folyását formálja egy egyén, egy csoport, vagy egy ügy esetében”. Max Gunther úgy határozza meg, mint „az olyan eseményeket, amelyek az egyén életét befolyásolják és amik látszólag az egyén irányításán túl állnak”.

Gautama Buddha, a buddhizmus alapítója arra tanította a követőit, hogy ne higgyenek a szerencsében. Azt tanította, hogy minden történésnek oka van, akár anyagi vagy spirituális dologról van szó, és nem történik szerencse, véletlen vagy sorsszerűség miatt. Az erkölcsi ok-okozati összefüggések fogalma, a karma, a Buddhizmus központi fogalma.

Az anyagi tudatban végzett tetteknek mind visszahatásuk lesz, vagy még ebben az életben, vagy egy következőben. Tetteink meghatározzák, hogy következő életünkben milyen testet kapunk és mi történik velünk.

Akik jóságban végzik tetteik zömét, azok gazdag családban születnek meg, szép testet és jó egészséget kapnak. Akiknél a szenvedély az uralkodó, sok önző és bűnös tettet követtek el, azok bár kaphatnak emberi testet, körülményeik kedvezőtlenek lesznek, lehet, hogy fogyatékkal, vagy szegénységben kell élniük. Akik tudatlanságban pazarolták el emberi életüket, azoknak lehet, hogy nem is emberi test, hanem állati vagy még alacsonyabb rendű test jut, és csak sok születés után kapják meg ismét az emberi testtel járó lehetőséget Istennel való kapcsolatuk helyreállítására, ami az emberi élet célja.

A jó születés, a lottófőnyeremény, a jó egészség, vagy éppen a baleset, a betegség vagy nyomorúság tehát nem a véletlen műve, hanem saját korábbi tetteink visszahatása. A karma törvényét, ahogy minden más törvényszerűséget is, csupán Isten írhat felül kedve szerint…

A tanítás ellenére a szerencsében való hit számos, elsősorban Buddhista országban elterjedt. Thaiföldön a buddhisták verseket viselnek (takrut), vagy szerencse amulettet, amelyet szerzetesek károk elleni védelemmel áldottak meg.

A hinduizmus azt mondja, hogy a helyes istentisztelettel, a körültekintő imával el lehet érni Lakshmi, a Hindu pénz-, és vagyonistennő áldását. A Lakshmi Parayan-t (ima) a Diwali napján szokták elmondani, a fény ünnepén. Abban az időben rangoli-t is készítenek a nappalik és udvarok dekoratív rajzait, és ezek a szerencse szent üdvözlőterületei.

A kereszténység szemszögéből nézve egyes hívők Isten-pótlékot látnak a szerencsében. Szinonimái a „véletlen, és a „sors”. Akik használják a kifejezést, azok vagy egyszerűen, minden különösebb átgondolás nélkül alkalmazzák, vagy egy bizonyos hiány-pótlékot látnak benne, mert nem hisznek sem a gondviselésben, sem az emberi cselekedetek következményeiben. Szinte megszemélyesítenek egy nemlétező meghatározhatatlant, a hitetlenség és logikus gondolkozás pótlékát.

A tudományosan megközelítve

Richard Wiseman egy tízéves tudományos tanulmányt folytatott a szerencse természetéről, és feltárta, hogy az emberek nagymértékben befolyásolják a saját jó vagy rossz szerencséjüket. A kutatásai során kiderült, hogy a „Szerencsés emberek a jó szerencséjüket négy alapvető elv alapján teremtik. Képesek felismerni és megteremteni a feltárulkozó lehetőségeket, szerencsés döntéseket hoznak az intuíciójuk segítségével, önbeteljesítő próféciákat hoznak létre a pozitív elvárások alapján és rugalmas hozzáállásuk a balszerencsét jóvá változtatja”.

A kutatók azt vették észre, hogy a jó szerencse és a jó hangulat gyakran együtt fordul elő és hogy a szerencsés ember boldog és bizakodó, míg a szerencsétlen ember ideges és depressziós.

(Forrás: 12csillagjegy.hu; wikipedia.hu; 24.hu; kép: pixabay.com)