Jump to content

Mikor közölj rossz hírt?

2021. 08. 17. 08:55

A rossz hírek a napnak nem minden szakában hatnak egyformán az emberre.

A rossz hírek sajnos az élet természetes velejárói, de a kutatók szerint egyáltalán nem mindegy, hogy mikor halljuk, illetve adjuk át a kellemetlen információkat.

A legmegfelelőbb napszakot annak függvényében jelölték meg japán kutatók 27 fő bevonásával végzett vizsgálatukban, hogy a nap során melyik időszakban a legmagasabb a szervezet stresszhormonszintje. 

Mikor jó közölni a rossz hírt?

A stresszhormon termelődését a hipotalamusz szabályozza, és a mellékvesekéregben választódik ki, a szerv a koleszterinből szintetizálja. Stresszhormont, másik nevén kortizolt nemcsak akkor termel a szervezet, amikor az ember ideges, ilyenkor mindössze megugrik a szintje, hanem a nap során folyamatosan, más-más mennyiségben jelen van a szervezetben.

A szervezet stresszhormonszintje a kutatók szerint reggel a legmagasabb, és este a legalacsonyabb. Ennek fényében a rossz híreket az ember az esti a napszakban viseli el könnyebben. A reggeli órákra időzíteni a kellemetlen híreket tehát nem a legjobb ötlet, hiszen az egész napra árnyékot vethet. Persze, így még mindig fennáll a veszély, hogy a kapott információ álmatlan éjszakát okoz. Ha azonban a hírvivő stresszhormonok szintjéhez szeretne igazodni, jobb, ha ezt a napszakot választja. Természetesen, amennyiben megteheti, hiszen nem minden várhat.

(Forrás: femina.hu / fotó: pixabay.com)