Jump to content

Sors? Véletlen? Karma?

2016. 09. 03. 20:23

Minden okkal történik. A  „semmi  sem  véletlen”  kijelentés mögött az a meggyőződés áll, hogy a történésnek valamiféle spirituális üzenete és oka van, amit megfejteni és értelmezni kell. Tényleg így van ez? Valóban nincsenek igazi véletlenek?

Nem hiszek a véletlen találkozásokban. A világ törvénye olyan, hogy ami egyszer elkezdődött, azt be is kell fejezni. Nem valami nagy öröm ez. Semmi nem érkezik idejében, semmit nem ad az élet akkor, amikor felkészültünk reá. Sokáig fáj ez a rendetlenség, ez a késés. Azt hisszük, játszik velünk valaki. De egy napon észrevesszük, hogy csodálatos rend és rendszer volt mindenben… két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak akkor amikor megértek e találkozásra.” (Márai Sándor)

Rejtélyes és misztikus dolog ez, épp ezen kézzelfoghatatlansága miatt nehéz szavakba önteni, körülményes konkretizálni, közelebb hozni a megtapasztalás valós(nak tűnő) közegéhez. Emberek érkeznek és emberek távoznak az életünkből. Némelyik találkozás eltér a megszokottól, megtöri a szürkeséget, felkavarja az állóvizet.

A  „jeleket”  nem  annyira  megfejteni  kell,  hiszen jobb  valamit  nem  érteni,  mint  félreérteni,  így inkább  legjobb  sejtéseinkre  hallgatva  érdemes élni az életet, beleértve a tévedés kockázatát, ami bizonyos nézetek szerint az élet sója is lehet.

Befolyásolhatjuk a folyamatot?

Az  1900-as  évek  első  felében  az amerikai J. B. Rhine arra volt kíváncsi, hogy a véletleneket – például pénzfeldobás, kockadobás – lehet-e tudatosan befolyásolni, így olyan dobókocka  forgató  gépeket  épített,  amelyekben  kiiktatta a  kézi  dobással  kapcsolatos  hibalehetőségeket, így  az  alanynak  csak  akarnia  kellett  egy  számnak a minél gyakoribb felbukkanását. Az eredmények,  noha  erre  máig  nem  született  magyarázat, azt igazolták, hogy pusztán a pszichés elvárások befolyásolni  képesek  a  véletlen  folyamatokat. Később  az  ilyen  vizsgálatokat  már  számítógépes véletlenszám-generátorokkal  végezték  azonos eredményekkel,  sőt hamar  kiderült,  hogy  pszichénk bármilyen komplex véletlenfolyamatra hatni képes,  mi  több,  mindezekben  az  érzékszerveken túli észlelések is szerepet játszhatnak. Megérzéseink – telepátia, jövőérzékelés, stb. – elméletileg ugyanúgy alkalmasak arra, hogy például öntudatlanul  megkoreografálják  a  jókor  jó  helyen,  vagy rosszkor  rossz  helyen  helyzeteket,  amik  adott  esetben akár sorsformáló jelentőségűek is lehetnek. Ugyanígy  helytálló  lehet  a  karma  olyan  újszerű felfogása is, ahol a pszichés működések egysége már egy magasabb tudatosság harmóniája szerint segíti megvalósulni lelkünk felnövését, a szükséges tanulságokkal vezetve gátló szokásaink elhagyásához.


(Forrás: 12csillagjegy.hu; szintezis.info.hu / Kép forrása: pixabay.com)