Több mint egymilliárd ember rövidlátó a világon, és a számuk egyre növekszik, ahogy a gyermekek lakásban, intézményben töltött ideje is.
Az újonnan felfedezett retinasejt erősen fényérzékeny, szabályozza a szem növekedését és fejlődését. Ha ez a sejt úgy irányítja a szem növekedését, hogy az túl hosszú legyen, akkor a fénysugarak az ideghártya előtt találkoznak, és az ideghártyán keletkező kép életlen lesz. Így jön létre az egy életre szóló rövidlátás, amit szemüveggel vagy kontaktlencsével lehet korrigálni.
Az már jó ideje ismert, hogy a retinának van egy jelzése a szem számára, hova kell fókuszálnia a képet, és hogy ez a szignál fontos szabályozója a szem növekedésének gyermekkorban. Azonban eddig senki nem tudta azt, hogy melyik sejt adja ki a szignált. Greg Schwartz és csapata megtalálta ezt a hiányzó láncszemet, az idegi áramkörrel együtt.
Ezt a sejtet megkülönbözteti a többitől a kivételes érzékenysége a kép fókuszba állítására.
A zárt térben levő fény spektruma erős vörös/zöld kontraszttal rendelkezik, ami aktiválja a fotoreceptor nyalábokat az emberi szemben, létrehozva egy mesterséges kontrasztkép megfelelőjét a retinán. Ez az újonnan felfedezett retinasejtet túlstimulálja, így jön létre a szem túlzott növekedése, ami a rövidlátáshoz vezet, magyarázza a kutatásvezető.