Forradalmasíthatja a Naprendszer kialakulásáról szóló elméleteket a több kutató által publikált tudományos cikk: a szerzők szerint erősen valószínűsíthető egy kilencedik, a Földhöz hasonló méretű bolygó létezése a külső Naprendszerben.
Furcsaságok a Kuiper-övben
Patryk Sofia Lykawka és Takashi Ito, a Kindai Egyetem, illetve a Japán Csillagászati Obszervatórium munkatársai az Amerikai Csillagászati Társaság az American Astronomical Society által Washingtonban kiadott The Astronomical Journalban megjelent cikkükben összegezték az új bolygóval kapcsolatos kutatásaikat. A cikket többek között asciencealert.com foglalta össze.
A tudósok főleg a Naprendszer egyik régóját, a Kuiper-övet tanulmányozták. Az itt található objektumok mozgása, „viselkedése” utalhat ugyanis a feltételezhető égitestre.
Ez az övezet a külső Naprendszerben a Neptunusz pályáján túl található, korong alakú régióra, amelyben számos törpebolygó is kering. Közülük a leghíresebb a Plútó, melyet 1930-as fölfedezésétől kezdve 2006 augusztusáig a Naprendser kilencedik bolygójaként tartottak számon, ám azóta a törpebolygókhoz sorolják.
Scientists Think an Earth-Like Planet May Be Hiding in Our Solar System https://t.co/Wszsx4g4ma
— ScienceAlert (@ScienceAlert) September 1, 2023
A Kuiper-övben számos, úgynevezett Neptunuszon túli objektum található. Ezek a Neptunusz pályáján levő, illetve azon túl keringő égitestek. A Plútó is ebbe a csoportba tartozik.
A kis, vörös bizonyíték
Ilyen objektum például a Michael Brown csillagász által 2003-ban felfedezett Sedna, egy gömb alakú, vörös törpebolygó, amely mintegy 40 földi nap alatt fordul meg önmaga körül. A régóta potenciális bolygónak tartott Sedna a cikk szerzői szerint bizonyíték egy, a Földhöz hasonló méretű bolygó létezésére.
A kutatók a Sedna és más, Neptunuszon túli objektumok pályája egy Föld méretű bolygó lehetséges jelenlétéhez kapcsolódik.
A kutatócsoport által elvégzett és a cikkben ismertetett több szimuláció szerint a lehetséges bolygó 1,5-3-szor nagyobb lehet a Földnél és a Naptól 250-500 csillagászati egységre található.
(A csillagászati egység a Földnek a Naptól mért átlagos távolsága, ami majdnem 150 millió kilométer – a szerk.)
A Naprendszernek ez egy kevéssé ismert része; a Plútó például a naptól 40 csillagászati egységre helyezkedik el, a Kuiper-öv 30 csillagászati egységnyire található.
Ferde pályán
Patryk Sofia Lykawka és Takashi Ito szerint a feltételezett bolygó mozgása magyarázatot adhat Neptunuszon túli objektumok sajátos viselkedésére is.
Ez a bolygó a tudósok szerint ha ez a bolygó egy úgynevezett „ferde” pályán halad, a Kuiper-öv objektumainak számos sajátosságát megmagyarázhatja,
így például – minta azt a sciencealert.com is idézi – „a Neptunusz gravitációs hatásán túli pályákon haladó objektumok nagy száma, a számos, nagy hajlásszögű objektum jelentős számú csoportja és néhány szélsőséges, extrém pályájú objektum létezése”.
– Astronomers have identified over 4,000 planets around other stars
-The most common types of planets in our galaxy are super-Earths and mini-Neptunes
-Astronomers estimate there is anywhere from 300-million to 40-billion Earth-like planets in the Milky Way
(Kepler and others) pic.twitter.com/VXx79MeJBj
— Garabonciás Diák (@GarabonciasDiak) October 1, 2023
Beláthatatlan – ma még
A tudósok szerint a Kuiper-öv égitesteinek vizsgálata megerősíti egy korábban felfedezetlen bolygó létezését a külső Naprendszerben. A kutatások a Neptunuszon túli objektumok új. eddig ismeretlen csoportjának létezését is előre jelzik”. Elképzelhető tehát Naprendszeren belül, mintegy 150 csillagászati egységre egy „gravitációs csoportosulás”
Ha az emberiség eljut arra a technikai szintre, hogy a teleszkópok és észlelési technikák által vizsgálható lesz ez a régió, akkor akár megfigyeléses úton is bizonyítható lesz a kilencedik bolygó jelenléte.