Jump to content

30 felett már nem változunk

2016. 09. 13. 06:34

Személyiségünket fele-fele arányban határozza meg a környezet és a genetika. Jellemünk 30 éves korunkig megy keresztül a legjelentősebb változásokon, amelynek stabilizálódása 30 és 35 éves kor közé tehető. Később is változunk, de már csak minimálisan, és sokkal lassabb tempóban, mint előtte.

„A legtöbb ember személyisége 30 éves kora körül megköt, mint a beton, és soha többé nem lágyul meg” – írta 1890-ben William James amerikai filozófus, melyet a pszichológusok a mai napig nem tudták megcáfolni.

Egy amerikai kutatás során 152 ember életét követték végig, és a vizsálat során arra a következtetésre jutottak, hogy személyiségünk hozzávetőlegesen 30 éves korunkig megy keresztül a legradikálisabb változásokon. 30-as, 40-es, 50-es éveink során is változunk, de már csak minimálisan, és sokkal lassabb tempóban, mint előtte.

A viselkedéskutatók szerint 30 éves korunk előtt ér bennünket a legtöbb külső hatás: gyermekkor, közösségek, iskolák, első munkatapasztalatok, önálló élet, első szerelmek, családalapítás stb. William James is ugyanezzel támasztotta alá elméletét: legtöbbször 30 éves korunk körül válik viszonylag kiszámíthatóvá az életünk.

A környezeti hatás azonban nem minden, a genetika is jelentős mértékben (40-50%-ban) befolyásolja, hogy milyen személyiségek vagyunk.

Brian Little, a Cambridge-i Egyetem pszichológia professzora Me, Myself, And Us című könyvében szintén alátámasztja, hogy a genetika és a környezet határozza meg a személyiségünket, ettől azonban nem kell automatikusan a génjeink és a környezetünk „áldozataiként” definiálni magunkat, mert képesek vagyunk a változásra, még 30 felett is.

(Forrás: 12csillagjegy.hu; hvg.hu / Kép forrása: FreeDigitalPhotos)