Jump to content

Öt új zarándokút Skóciában

2016. 08. 08. 07:55

Öt új zarándokutat fejlesztenek Skóciában, a "kaledóniai caminón" a kelta szentek nyomában járhatnak az érdeklődők.

Skócia élen jár a zarándokutak kialakításában, több ilyet fejlesztenek, mint bárhol máshol az Egyesült Királyságban.

Az új zarándokutak közül a legnagyratörőbb nyugatról keletre szeli át Skóciát, összekötve az ország két leghíresebb vallási helyét. Iona és St. Andrews már a középkorban is vonzotta a zarándokokat. A 298 kilométeres út hosszú távú prioritás, egyes szakaszai azonban már öt éven belül elkészülnek. Crieff és St. Andrews között vezet majd például A három szent útja a középkori szentek, Fillan, Kessog és Serf nyomában.

Jóval előrébb tart a 113 kilométeres fife-i zarándokút kialakítása a Culross-North Queensferry-St. Andrews útvonalon, a Forth folyó torkolatán át. A gyalogosoknak és kerékpárosoknak egyaránt ajánlott zarándoklat érinti az ország egyik legjelentősebb középkori apátságát és Skóciai Szent Margit kultuszának központját Dunfermline-ban. Ez a vidék Európa egyik fő zarándokhelye volt régen az ott őrzött és András apostolnak tulajdonított relikviák miatt.

Skócia délnyugati részén, Glasgow és Whithorn között 204 kilométeres zarándokutat terveztek. Kialakításának ötlete 2013-ban merült fel a paisley-i apátság gyülekezetének tagjaiban, akik a templom fennállásának 850. évfordulója alkalmából szerveztek zarándoklatokat a kolostorromokhoz Whithornba, ahol egykor Szent Ninianhez kötődő székesegyház állt és amely a hetedik század óta jelentős zarándokhely.

Az ország másik oldalán, a North Berwick és Lindisfarne közötti zarándokút kialakítását a whitekirki plébános kezdeményezte. Whitekirk az 1300-as évek óta jelentős zarándokhely: azok, akik ittak Szent Baldred közelben lévő forrásából, csodákról számoltak be.

Forrás: MTI; Kép forrása: pixabay.com