Az ébredést célszerű reggel 6 és 7 óra közé időzíteni, mert ilyenkor csökken a jó alváshoz szükséges melatonin hormon termelődése, megnő viszont az aktivitást segítő kortizol, adrenalin és noradrenalin szintje.
A reggelit 7 és 8 óra között a legjobb elfogyasztani, mert ilyenkor tetőzik a tápanyagok lebontását is segítő kortizol szintje, és a kalóriák hamarabb elégnek. Férfiaknál ilyenkor van tetőponton a tesztoszteron szintje is.
A reggel 7 és 9 óra közötti időszakba érdemes beiktatni állóképességet fejlesztő mozgást is: az ilyenkor alacsonyabb testhőmérséklet ideális erre a feladatra. Nem szabad azonban a délelőtti órákban túlzásba vinni az edzést, mivel a vérnyomás reggel és délelőtt magasabb lehet, és ilyenkor fokozódhat a stroke és a szívinfarktus kockázata is.
A 9-től délig tartó időszak ideális a gyors, rövid koncentrációt igénylő - elsősorban számokkal összefüggő - feladatok elvégzésére.
A déltől este 8-ig tartó időszakban a magas adrenalinszint fokozza az izmok vérellátását és frissen, éberen tartja a szervezetet.
Tanuláshoz a délután 3 és 6 óra közötti időszak az ideális. A hosszú távú memória ekkor "csúcsra jár", így ilyenkor érdemes például nyelvet tanulni, vagy átolvasni, átgondolni azokat a dolgokat, amelyeket meg akarunk jegyezni.
Délután 3 és este 7 óra között tetőzik a fizikai erőnlét, a gyorsaság és a testhőmérséklet, valamint ilyenkor a legmagasabb a fájdalomtűrő képesség is, így ez az időszak ideális a sportolásra, versenyzésre.
Este 8 és 10 óra között nem érdemes még nyugovóra térni, mert ilyenkor sok embernél még igen magas szintű a szellemi éberség. 10 óra után viszont megnő a melatonin hormon szintje, ami jelzi, hogy ideje aludni - lehetőleg reggel 6-ig.